Bagi rumah taman yang mempunyai jejaring pagar hijau seperti ini, jika nak buat kerja-kerja di luar rumah seperti membersihkan halaman, mencuci kereta, berkebun dan sebagai juga jadi kurang selesa. Bukan apa kawasan agak terbuka dan kurang privasi, memang nampak terus rumah jiran yang berhampiran.
Jika tiada bajet yang besar, sebenarnya boleh pasang PVC Fence Edge pada jejaring pagar hijau ini untuk rumah lebih privasi. Boleh beli di kedai hardware, atau di shopee pun ada.Lebih jimat berbaloi berbanding tukar pagar baru yang bertutup.
Menerusi perkongsian di Grup Tukang Apa Hari Ini, wanita ini kongsikan hasil selepas memasang PVC Fence Edge ini. Memang lebih privasi dan nampak kemas.
Berikut perkongsian tersebut;
Pernah ternampak geng T.A.H.I pos pasal fence edge ni. Gigih scroll bace komen, akhirnya dapat.Terima kasih pada yang share idea.JASAMU DIKENANG
Sebelum…memang nampak terus rumah jiran.
Privacy sikit, ada lebih pulak PVC ni, try anyam ketupat.
Atas sekali tu saya lipat dan stapler, sebab tu saya lebih kan sikit semua bahagian hujung. Bila staple nampak kemas sikit. Bawah saya biarkan dan potong serong. Dia jadi terletak gitu.
IKLAN
200m settle. Kena tambah lagi nak settle kan sampai hujung.
Isu yang cukup hangat kebelakangan ini tentulah tentang harga barang mencanak-canak naiknya. Hinggakan pembeli merasakan peniaga hanya kaut untung dan mengambil kesempatan di atas kenaikan harga.
Siapa yang menjadi mangsa? Hanya anda yang tahu jawapannya. Mulalah katakan peniaga hanya kaut untung dengan naikkan harga jualan. Jangan cepat melatah dan rasa tertipu.
Tak dinafikan kenaikan harga barang buatkan semua orang ‘rengsek’. Nak tak nah kena hadap juga dan kehidupan perlu diteruskan. Tapi bagaimana pula dengan peniaga. Bukan nak kaut untung tapi macam mana kalau masih harga sama, dimanakah untungnya. Sedangkan nak kena kira kos-kos tersembunyi yang orang lain tidak tahu.
Inilah yang dikongsikan oleh peniaga nasi kukus ayam berempah tentang kos sembunyi yang orang lain tak tahu. Malah, ia turut memberi panduan dan manfaat untuk anda yang ingin memulakan berniaga.
Berkenaan dengan isu harga ayam, difahamkan ia ditulis oleh seorang doktor perubatan, dan salah satu komen di posting berkenaan menarik perhatian saya.
Jangan salahtafsirkan tentang peniaga kaut untung tentang harga naik sekarang ini. Kena lihat juga kos-kos tersembunyi.
.
Saya pernah berniaga pasar mala, pernah berniaga bazar Ramadan, pernah berniaga tepi jalan nampak apa yang Tn Doktor itu dan kebanyakan orang tak nampak. Ia bukan semudah itu.
Komen oleh Yoep Owsem dalam posting berkenaan;
“Memandangkan saya berniaga gerai nasi kukus ayam berempah, saya nak share juga kos-kos tersembunyi yang perlu diambil kira jika nak mula berniaga:
1. KOS JUALAN TAK HABIS DIJUAL.
Berniaga 2.5 jam, belum tentu boleh habis jual semua. Saya berniaga 7.5 jam baru boleh jual 70 bungkus. Kalau hujan, lagilah teruk. Yang tak habis makan sendiri atau sedekah kat orang, tapi either way kos tetap kena tolak dari keuntungan.
2. AYAM POTONG 14 terlalu kecil.
Kalau ayam RM20 bermakna ayam tu berat dalam 2kg. Ayam 2 kg boleh potong 10 je maksimum, kalau tidak akan mengundang sumpah seranah dari pelanggan, dah la jual rm4.50. Saya jual ayam potong 4, rm6.00 seketul.
3. KOS MINYAK MASAK.
Kalau boleh dapat minyak masak paket sekalipun, akan pakai sehari 4 paket minyak untuk goreng ayam. 4kg x rm2.50 = rm10. Kalau tak dapat cari minyak paket, bersedialah untuk kos yang gila kasar.
4. KOS GAS
Ini yang ramai ambil mudah, hakikatnya kos ni besar dan kerap kena beli. Seminggu saya pakai 4 tong gas untuk jualan di gerai 7.5 jam + masak kuah di rumah 3.5 jam. Ayam goreng berempah ni api kena kuat kalau tak ayam tak masak sampai dalam.
5. KOS BERAS
Saya pakai 8kg beras untuk jualan 70 bungkus. Itu beras ye, bukan nasi. Kalau nak dijadikan nasi ada kos-kos tambahan.
6. KOS BAHAN SAMPINGAN
Contoh kos untuk kuah kari kaki ayam, sambal belacan, kos sayur, rempah perapan. Kos-kos ni besar ye tuan puan sebab cili padi dan cili masak sekarang harganya bukan murah. Sampai rm15 sekilo. Belacan lagi, herba campur, buah keras, serai, lengkuas, kayu manis, bunga lawang, tomato, cili kering, serbuk n daun kari, pandan dan lain-lain.
7. KOS PEMBUNGKUSAN
Kos untuk bungkus barang jualan. Kertas minyak gred B, plastik bungkus nasi 15×15, plastik 5×7 bungkus kuah dan sambal, plastik singlet pelbagai saiz.
8. KOS SANTAN
Kalau berdasarkan kiraan tuan tanah, jualan ialah 70 bungkus sehari. Maka santan sehari kena pakai 1kg untuk kuah kari. Rm7 – Rm10 sekilo.
9. KOS PEKERJA
Pengalaman saya berniaga 7.5jam jualan 70 bungkus memang memerlukan pekerja sebab kita kena goreng n bungkus on d spot. Pelanggan tak nak makanan sejuk. Kalau 2.5 jam nak jual 70 bungkus, saya jamin kena pakai lebih dari 3 orang (termasuk tokey).
10. KOS TRANSPORT
Kos minyak untuk ulang alik ke tapak berniaga, kos pusing merata kedai beli barang mentah yang murah, kos meronda sebab nak cari minyak paket. Kos ni bukan sikit ye, dan saya jamin tak boleh nak naik motor sebab banyak barang yang perlu dibawa.
11. KOS ALATAN BERNIAGA
Saya berniaga stall tepi jalan, kos beli alatan berniaga di tapak + alatan berniaga di rumah mencecah rm10k juga ye. Blender heavy duty pun dah rm500 untuk brand butterfly. Saya pakai brand Khind murah sikit tapi baru pakai 3 bulan dia dah problem, mujur beli baru ada la warranty. Tapi kena beli 2 untuk back up.
12. KOS STORAN
Klu berniaga pada skala jualan 70 bungkus sehari, kita takkan boleh muat dah pakai chest freezer 120liter, pakai peti ais rumah. So kena pakai freezer besar, peti ais kena beli asing untuk simpan stok bahan mentah kalau tak nak keluar setiap hari berbelanja. Freezer besar rm800++, peti ais rm1000 saiz sederhana. Nak jimat beli 2nd, tapi kena fikir jugak kos repair. Kos storan ni akan datang sekali bersama kos letrik ye.
13. KOS KESIHATAN
Cucuk thypoid rm70 ye seorang. Kalau dah 3 orang kira la sendiri. Pekerja yang kita cucuk tu pulak belum tentu kekal nak kerja dengan kita.
14. KOS GAJI
Gaji pekerja kalau setakat offer rm50 sehari kerja gerai, memang kena bersaing la dengan kerja rider yang lebih menarik di kalangan budak-budak muda. Gaji tokey jangan lupa kira ye. Persediaannya bermula awal pagi dari beli ayam dan bahan-bahan mentah, cuci ayam dll, masak kari, berniaga, cuci tapak dan cuci peralatan.
15. KOS RISIKO
Risiko ni boleh datang dari sudut authority, sudut cuaca, dan juga sudut mistik. PBT, Kesihatan, Polis, Imigresen (klu pakai pembantu gerai pekerja asing) dll. Cuaca ribut boleh hancurkan khemah kita. Sihir, santau dan khianat juga boleh jadi risiko yang paling besar pakai kos.
16. KOS TAPAK
Tapak jarang dapat free even berniaga tepi jalan, mesti nak kena bayar. RM5 – RM10 sehari average. Kalau dalam kampung ye la free. Nak tempat ramai orang dalam pekan mesti dah kena bayar, samada pd PBT atau pada gerai yg kita tumpang. Tapak tu pun nak kena dekat dengan air untuk mencuci, klu berniaga malam ada baik klu dpt tarik letrik sekali. Untuk yg menyewa kedai lebih parah, sbb selain sewa, akan kena bayar lesen PBT, lesen papan tanda berlampu, kesihatan (penapis minyak), letrik tarif komersial, IWK dll.
Tambahan: Kalau nak ada untung lebih, kena bukak meja untuk dine in n jual air. Ini semua tambahan kos ye, tapi boleh generate extra profit.
Kepada yang baru nak mencuba, ambil kira kos-kos di atas sebelum anda pertaruhkan baki saving anda untuk mula. Pergi bersembang dengan orang-orang yang dah berniaga (bukan pergi masuk kelas ‘bisnes coaching’ pulak ye).
DISCLAIMER:
*Saya menulis untuk menambah maklumat, bukan untuk merendah-rendahkan.
*Saya bukan sifu/coach untuk bisnes ye, saya cuma ada pengalaman yang boleh dikongsi untuk manfaat bersama.
Mingguan Wanita : Senang saja, kalau rasa mahal, masak sendiri kat rumah. Baru puas hati.
Telur rebus adalah menu yang paling ‘simple’, mudah disediakan dan kaya dengan protein. Ada yang suka telur rebus keras sepenuhnya, ada yang suka separuh masak mahupun 3/4 masak. Semuanya bergantung pada citarasa dan selera masing-masing. Namun jika nak buat telur 3/4 masak, yang keras bahagian putihnya dan cair bahagian kuningnya ada caranya.
Boleh cuba tip dan cara yang dikongsikn oleh Sue Fami ini untuk buat telur 3/4 masak ini.
Ada ke yang macam saya atau ada yang tak lalu makan telur 3/4 masak macam ni.Telur macam ni yang pada saya yang paling sedap! Campur sikit dengan kicap! tabur sikit lada sulah. Best woo.
Cara Membuat :
1. Rebus air bagi mendidih dulu.
2. Baru masukkan telur perlahan-lahan (saya guna grade A).
3. Setting time – 5.5 minit! (kena tengok masa) dan api masih ON ya.
4. Cukup masa, keluarkan – rendam dengan air sejuk.
5. Selepas 3-4 minit boleh kopek! (masa kopek tu lalukan le dekat air paip).
Mingguan Wanita : Begini caranya nak buat telur 3/4 masak.Sedapnya campur kicap dan lada sulah. Boleh cuba tip yang dikongsikan ini nanti, memang sempurna telurnya 3/4 masak.
Coklat memang diakui mempunyai banyak kelebihannya terutama jenis coklat gelap (dark chocolate). Bagi peminat coklat, rupanya nak makan coklat pun ada caranya yang tersendiri. Barulah dapat menikmati rasa coklat yang sebenar, sekaligus merembeskan hormon endorphins dengan sempurna yang boleh membuatkan kita rasa lebih tenang dan bahagia.Bukan setakat patahkan, masuk mulut dan kunyah sampai habis.
Untuk tahu lebih lanjut, boleh rujuk perkongsian daripada Encik Erman Taib ini.
“Ini Chef Amer, seorang pakar coklat. Beliau kongsi cara makan coklat yang betul.”
Aluhhhhh… Rupanya salah cara kita makan coklat selama ni.
Cara Old School Makan Coklat
Kalau ikut cara “old school” kita,
Langkah 1 – Beli Langkah 2 – Bukak bungkusan Langkah 3 – Patahkan kecil Langkah 4 – Masuk mulut Langkah 5 – Kunyah sampai habis
Iye betul. Semudah tu cara kita, dan kerana cara kita itu lah kita tak pernah faham nikmat sebenar coklat, dan tak pernah tahu beza coklat yang penuh gula, yang sedap, yang mahal dan super sedap mahal.
Baik. Ini Legendary Chef Amer berhati mulia kongsikan cara betul makan coklat.
Nah baca perkongsian beliau.
1) Coklat ada 3 jenis. Dark chocolate, milk chocolate dan white chocolate. Sebaiknya makan dark chocolate .
2) Kalau dark chocolate 99%, maknanya koko dan lemak koko tu 99%. Kalau dark chocolate 80%, maknanya koko dan lemak koko tu 80%,19% gula, 1% or less adalah lecithin, vanillin dan emulsifier.
3) Baca Bismillah, buka kotak coklat dan potong coklat. Letak coklat di tengah-tengah lidah.
4) Rapatkan lidah ke arah lelangit dan biarkan coklat melt sendiri dengan suhu badan kita sehingga coklat memenuhi ruangan lidah. Jadi semua rasa coklat akan bercampur. Masam, masin, pahit semuanya.
5) Kemudian baru lah signal akan dihantar ke otak dan endorphins dirembeskan. Kita rasa lebih tenang dan bahagia.
6) Jangan main ngap, kunyah dan telan sahaja. Rugi makan coklat gaya gini. Tapi kalau ada kacang, kunyah lah. Kalau tak, sampai setahun pun kacang tu tak lumat. Tercekik pula nanti.
7) Kalau masa coklat melt tu ada rasa ketul-ketul, maknanya koko tidak betul-betul fine. Kalau mulut rasa berminyak, maknanya butter yang digunakan dalam pembuatan coklat itu butter murah.
Selamat menikmati coklat semua. Semoga hari “cheat day” hari ni diserikan lagi dengan makan coklat yang betul.
MW: Wah menariknya.Baru tahu begini rupanya cara sebenar untuk menikmati rasa coklat sebenar.Boleh cuba nanti.